Hopp til hovedinnhold

European Digital Infrastructure Consortium (EDIC)

EDIC er en ny samarbeidsmodell som gjør det mulig for europeiske land å gå sammen om å utvikle og drifte felles digital infrastruktur. Målet er å sikre langsiktig samarbeid, og styring på tvers av Europas landegrenser.

Opprettet: 05. februar 2026

Bakgrunn

EU har de siste årene sett et økende behov for å etablere og drifte felles europeisk digital infrastruktur på tvers av land. Mange av de viktigste digitale satsingene som språkmodeller, digitale tvillinger, helsedata og felles offentlige tjenester er vanskelig å realisere gjennom enkeltstående nasjonale prosjekter eller tidsavgrensede EU-prosjekter.

For å møte disse utfordringene har EU-kommisjonen etablert konseptet European Digital Infrastructure Consortium (EDIC), som skal gjøre det enklere å etablere, finansiere og drifte flerlandsprosjekter (Multi-Country Projects – MCPs) over tid.

EDICer er laget for å:

  • Muliggjøre langsiktig samarbeid mellom land.
  • Etablere og drifte felles europeisk digital infrastruktur.
  • Sikre bærekraftig styring, finansiering og videreutvikling av viktige digitale fellesløsninger.
  • Akselerere gjennomføringen av EUs digitale strategier.

Hva er en EDIC?

En EDIC er en egen juridisk enhet som etableres av EU-kommisjonen, etter søknad fra minst tre medlemsstater. Formålet med en EDIC er å legge til rette for langsiktig og forpliktende samarbeid mellom flere land, om utvikling og drift av felles digital infrastruktur og fellestjenester. En EDIC kan etablere, drifte, utvikle og levere digitale fellestjenester, samt fungere som en samlende plattform for offentlige og private aktører, industri, fagmiljøer og sluttbrukere.

Finansieringen av en EDIC består av bidrag fra medlemslandene, EU-midler (for eksempel gjennom utlysninger i programmene DIGITAL og Horisont), og eventuelle andre inntektskilder. Organisasjonsformen er utformet for å være åpen og inkluderende, og en EDIC kan ta opp nye medlemsland gjennom hele sin levetid.

Roller i en EDIC

Et land kan ha tre ulike roller:

  • Etablerende medlemmer
    Land som deltar i og signerer søknaden om etablering av EDIC-en.
  • Medlemmer
    Fullverdige medlemmer med stemmerett i styringen.
  • Observatører
    Deltar i deler av arbeidet, men uten stemmerett.

Å være medlem av en EDIC kommer med en kostnad, men dette kan variere fra EDIC til EDIC. Når en EDIC etableres, fastsetter medlemmene som etablerer konsortiet hvordan budsjettet skal settes opp, samt hvilke bidrag medlemslandene skal gi. Dette kan være i form av penger eller «in kind-bidrag», som f.eks. ressurser, personell eller infrastruktur.

Hvilke EDICer finnes?

Følgende EDICer er allerede etablert:

Planlagte EDICer:

  • Cybersecurity Skills Coalition (CSC) EDIC
  • EDIC for Mobility and Logistics Data
  • Genomes EDIC
  • Agri-food EDIC
  • Cancer Images Europe

Norsk deltakelse

Norge kan, på lik linje med EUs medlemsland, delta i EDICer*. Norsk deltakelse skjer gjennom formell tilslutning via staten. Det vil si at det er Norge som meldes inn, ikke enkeltvirksomheter. Gjennom medlemskapet kan både offentlige og private virksomheter involveres og delta i aktiviteter og prosjekter i regi av den aktuelle EDICen. For norske aktører betyr dette at EDICer kan bli langsiktige europeiske plattformer der norske miljøer kan delta både faglig, strategisk og kommersielt – langt utover enkeltprosjekter.

Det finnes foreløpig ingen formell prosedyre for innmelding av Norge i EDICer. Ta gjerne kontakt med sekretariatet for DIGITAL-programmet i Norge dersom din virksomhet er interessert i å bli med i en EDIC.

Du finner mer informasjon om EDIC-konseptet på EU-kommisjonens nettsider.

Member States and EEA EFTA countries shall have equal rights under the statutes governing an EDIC.” Hentet fra arbeidsprogrammet til DIGITAL-programmet for perioden 2025-2027.

First EDIC Annual Gathering

Den første årlige EDIC-samlingen fant sted 19.–20. november 2025 og samlet EDIC-initiativene, medlemsstatene og EU-institusjonene for å diskutere fremtiden til EDIC-økosystemet. Les mer om arrangementet og laste ned møtereferatet her.

Kontakt

Sekretariatet for DIGITAL Europa-programmet i Norge