Hopp til hovedinnhold
Emner:
  • Digital samhandling
  • Digitalisering og samordning
  • Sammenhengende tjenester
Tid:
torsdag 7. mai kl. 09:30 – 11:00, 2026
Sted:
Digitalt
Påmeldingsfrist:
tirsdag 5. mai kl. 23:59

Offentlig sektor står overfor stadig mer sammensatte utfordringer som går på tvers av sektorer, virksomheter, forvaltningsnivåer og involverer aktører utenfor offentlig sektor. Det krever at vi jobber og samarbeider på nye måter. Når kan samskaping være en del av svaret og hvordan får vi det til i praksis?

DFØ og Digdir inviterer deg til å høre om hvordan offentlig sektor, ideelle aktører og næringsliv kan utvikle løsninger i fellesskap. Vi vil utforske hvordan samarbeidsmodeller der relasjonell og likestilt samskaping er i fokus og hvordan det kan bidra til å løse utfordringene vi står overfor.

Om arrangementet

På første del av arrangementet vil Christian Bason dele erfaringer fra arbeid med wicked problems, eller «vilde problemer» i Danmark. Han presenterer modellen for co-creation som ble utviklet mens han var direktør for MindLab og Dansk Designsenter. Han har utviklet en rekke kompetansetilbud i dansk forvaltning og internasjonalt og har flere utgivelser bak seg, inkludert boken “leading public sector innovation”. Han driver nå Transition Collective og foreleser på University of Technology Sydney.

Assisterende riksantikvar Audun Skeidsvoll deler refleksjoner rundt lederrollen i tverrsektorielle samarbeid, basert på den koordinerende rollen Riksantivaren har i arbeidet med flere bevaringsstrategier for kulturmiljø. Du får også høre erfaringer fra konkrete tverrsektorielle samarbeid om hvilke utfordringer og muligheter de ser.

Pådriv og SoCentral er ideelle aktører, som er blant de ledende miljøene i Norge på praktisk samskaping i møte med flokete samfunnsutfordringer. De er utviklet for å fylle rollen som mellomromsaktør, for å mobilisere ressurser og få frem løsninger som ivaretar flere perspektiver. De vil dele sine erfaringer fra denne type samskaping, og presentere hvordan offentlige sektor kan nyttiggjøre seg av denne type aktører.

Innhold

  • Forstå utfordringer og muligheter knyttet til tverrsektorielt samarbeid og samskaping.
  • Lære fra eksempler og erfaringer fra konkrete tverrgående case og samarbeidsmodeller med ideelle aktører.
  • Utforske hvordan den danske tilnærmingen Bason har utviklet kan være nyttig for å jobbe med komplekse problemer i norsk kontekst.

Målgruppe

Arrangementet er for:

  • prosjekteiere, prosjektledere og prosessdrivere i offentlig sektor som leder eller deltar i tverrsektorielle oppdrag
  • fagpersoner som arbeider med sammenhengende tjenester, samordning, innovasjon og tjenesteutvikling
  • ledere og rådgivere som vil forstå hvordan samskaping kan brukes mer målrettet i offentlig sektor

Anbefalte forkunnskaper

Det er ingen formelle krav til forkunnskaper.

Praktisk informasjon

Arrangementet gjennomføres digitalt via Vimeo. Lenken sendes ut i løpet av dagen før arrangementet – etter kl. 12. Viktig at du sjekker søppelpost, og/eller spamfilter før du kontakter kursadministrasjonen om at du ikke har mottatt lenken.

For praktiske spørsmål om kurset, ta kontakt med DFØs kursadministrasjon på e-post: kurs@dfo.no

Kontakt

Anne Kristine Hanevold

Seniorrådgiver, Digitaliseringsdirektoratet
Telefon: 47 38 65 13